Otomatic - producent maszyn do czyszczenia DPF
Maszyny do regeneracji filtrów DPF / FAP/ KAT

Technologia hybrydowa Otomatic 2020  - wkrótce w sprzedaży

Aktualnie w Europie dominuje hydrodynamiczna metoda czyszczenia filtrów DPF.  W USA metoda pneumatyczna. 

Metoda hybrydowa 

Nasza innowacyjna technologia hybrydowa wykorzystuje pierwszą metodę do czyszczenia zasadniczego na mokro. Druga metoda USA, spełnia u nas funkcję czyszczenia uzupełniającego - końcowego, podczas suszenia filtra. 

Proces czyszczenia rozpoczynamy tradycyjną metodą hydrodynamiczną, następnie w procesie suszenia wykorzystujemy podobne zjawisko jak podczas czyszczenia, impuls sprężonego powietrza wyzwolony przez cykliczne otwarcie elektrozaworu zbiornika ciśnieniowego. 

Korzystne skutki metody hydrodynamicznej:

1. Stopniowe obkurczanie pozostałych po czyszczeniu na mokro drobin popiołów zalegających w kanałach filtra. Impulsy powietrza powodują odrywanie się tych resztek od jego ścianek i wydostanie na zewnątrz.

2. Po myciu zasadniczym na mokro, woda w dalszym ciągu zalega w kanałach dolotowych filtra oraz w jego mikroskopijnych przegrodach - ścianach filtracyjnych wewnątrz ceramicznego wkładu. Taka woda często zawiera drobinki brudu. Zdarza się podczas suszenia , że w metodzie hydrodynamicznej nie dochodzi do wypchania zalegającej po myciu wody, która w procesie suszenia wyparowuje zostawiając po sobie w środku filtra szczątkowe ilości brudu. Dmuchawy do suszenia filtrów mają bardzo duży wydatek powietrza dochodzący do kilkuset m3/godz, natomiast mają małe nadciśnienie - kilkaset mbar. Taka dmuchawa do suszenia nie jest w stanie tak dobrze opróżnić z filtra zalegającą po myciu wodę jak impuls sprężonego powietrza.
Impuls powietrza stanowi coś w rodzaju uzupełnienia do dmuchawy, której brakuje siły ( nadciśnienia ) do wypychania wody.

3. Osiągamy kilkukrotne skrócenie procesu suszenia, dzięki wypychaniu na zewnątrz wody, w przeciwieństwie do jej wyparowywania podczas tradycyjnego suszenia.
Brak impulsu powietrza podczas suszenia sprawia, że woda w filtrze tak naprawdę musi odparować, zabiera to czasami nawet do 2 godz. W naszej nowej metodzie, zalegająca po myciu woda w większości ( bo nie w 100% ) zostaje wydmuchana na zewnątrz filtra, i tak naprawdę pozostaje nam tylko wilgotny wkład ceramiczny do wysuszenia.

4. Im więcej uda nam się wydmuchać wody z kanałów filtra po myciu, tym krótszy proces suszenia.

Metoda hydrodynamiczna 

Bardzo dobrze radzi sobie z wolnymi osadami w filtrze, zarówno z sadzą, popiołem jak i olejem.
Jednakże, w praktyce mniej skutecznie radzi sobie już z mocno skompresowanym popiołem w kanałach dolotowych filtra.
Popiół z uwagi na swoje właściwości, jest produktem niepalnym. Zalega w kanałach filtra przez cały okres jego użytkowania.
W środowisku spalin samochodowych ( wysoka temperatura, wilgoć ) łatwo ulega procesowi utwardzania i potem skamienienia.
W takiej postaci popiół bardzo mocno przylega do ścianek kanałów filtra i jest bardzo trudny do usunięcia.

 

Metoda pneumatyczna 

Filtr cząstek stałych umieszczany jest w specjalistycznej maszynie, w której poddawany jest przedmuchaniu sprężonym powietrzem. Metoda jest niekompletna ponieważ poddawany czyszczeniu filtr nie może mieć śladów olejów, płynu chłodniczego i nadmiernej ilości sadzy..
W przypadku dużego zapchania sadzą filtr musi najpierw trafić do pieca indukcyjnego i być wygrzewany w temp. 600-700 stopni w celu wypalania sadzy.
Sam proces przedmuchiwania sprężonym powietrzem zabiera około 30min, natomiast obróbka w piecu to już czas około 12 godz.
Metoda dedykowana jest tylko filtrom w bardzo dobrym stanie technicznym, zapchanych popiołem
Automatyczna dysza przesuwa się po całej powierzchni wkładu ceramicznego filtra, aplikując impuls sprężonego powietrza do każdego kanału filtra. Siłą impulsu powoduje wypchanie cząstek brudu na zewnątrz kanałów. Jednak w przypadku mokrych zabrudzeń ( np. filtr po awarii turbiny ) metoda jest mało skuteczna. Metoda pneumatyczna stworzona jest przede wszystkim z myślą o usuwaniu popiołów, sadza ze względu na jej wilgotny stan, zalecana jest do wypalania w piecu. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram